Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Уроки

Орел Л.П., вчитель КЗО «Микільська на Дніпрі СШ»

Тема уроку: МЕХАНІЧНИЙ РУХ

Мета уроку:

узагальнити i проконтролювати знання i вмiння учнів з теми; показати взаємозв’язок фiзики i математики; формувати в учнів умiння самостiйно робити висновки, розвивати логiчне мислення; виховувати інтерес до вивчення фізики, вміння вільно висловлювати свою думку, почуття взаємодопомоги, поваги до товаришів.

Хід уроку

«Людина боїться тiльки того , чого не знає, знання перемагає всякий страх».

В .Г.Белiнський

Вчитель. Сьогоднi ми проведемо незвичайний урок, а урок-гру. Повторимо та узагальнимо тему «Механiчний рух ». (Клас шляхом жеребкування дiлиться на 2 команди, кожна з яких обирає собі капітана). Команди обрали капiтана. То ж почнемо гру.

І Представлення команд

ІІ конкурс «Ромашка»

Учитель наперед виготовляє паперову ромашку, на зворотній стороні кожної пелюстки записує запитання. Учні по черзі відривають пелюстки, читають запитання і відповідають на них. Правильна вiдповідь оцінюється одним балом. Якщо учень однієї команди не знає відповіді, то відповідає команда і отримує 1 бал. Якщо команда не знає вiдповiдi, то може дати вiдповiдь друга команда i отримати 1 бал.

Запитання І команді

  1. Що таке механiчний рух? (Змiна з часом положення тiла або частин тіла  в просторі вiдносно iнших тiл).
  2. В яких одиницях вимiрюється час? (секунда, хвилина, година , доба , рiк).
  3. Що називають періодом обертання? ( Це фізична величина, яка дорівнює часу за який матеріальна точка, що рівномірно рухається по колу, здійснює  один оберт).
  4. Яка рiзниця мiж шляхом i перемiщенням? (Шлях – довжина траєкторiї, а перемiщення – напрямлений відрізок прямої, який сполучає початкове положення тіла з його наступним).
  5. Кулька за першу секунду проходила 50 см , а за наступні 30 см. Як рухалась кулька? (Нерiвномiрно).

Запитання ІІ команді

  1. Чому механiчний рух вiдносний? (Вiдносно рiзних систем вiдлiку одне i теж тiло може перебувати в спокою або рухатись).
  2. Що таке частота обертання? (Це ф.в., що чисельно дорівнює кількості обертів за одиницю часу.)
  3. Що називається шляхом ? ( Довжина траєкторiї, описаної тiлом за певний промiжок часу).
  4. Кулька кожної секунди проходить вiдстань 50 см , який це рух? ( Рівномірний ).
  5. Як визначається швидкiсть? ( За формулою U = S t , або за допомогою спiдометра).

III конкурс «Гордiїв вузол»

Командам треба розгадати закодоване слово, тобто розв’язати «вузол». Максимальна кількість балiв – 6 балів. Час 5 хв. Відповідає один представник команди, зачитує запитання, дає відповідь і вписує в клітинку правильну літеру.

Завдання I командi. Зверху номер завдання, а знизу номер букви, яку треба взяти.

1 2 3 4 5 6

5 1 1 5 3 1

  1. Чим пояснюється поширення запахів одеколону, бензину?(Дифузією). Взяти 5 букву З.
  2. Вчений, який відкрив закон всесвітнього тяжіння.(Ньютон). Взяти 1 букву Н.
  3. Найдрібніша частинка речовини.(Атом ). Взяти 1 букву А.
  4. Тверде тіло, яе здійснює коливання внаслідок притягання до Землі. (Маятник). Взяти 5 букву Н.
  5. Прилад, яким вимірюють розміри бруска.( Лінійка ). Взяти 3 букву Н.
  6. Прізвище українського вченого, пов’язаного з космосом.( Янгель) . Взяти 1 букву Я.

Завдання ІІ командi

1 2 3 4 5 6

2 1 9 9 3 3

  1. Назва фізичної величини, яка вимірюється в м/с.(Швидкість). Взяти букву В.
  2. Одна з одиниць вимірювання шляху.(Міліметр). Взяти букву М.
  3. Лiнiя, по якій рухається тіло.(Траєкторія ). Взяти букву І.
  4. Напрямлений відрізок прямої, який сполучає початкове положення тіла з його кінцевим.(Переміщення). Взяти букву Н.
  5. Прилад для вимірювання об’єму рідини.(Мензурка). Взяти букву Н.
  6. Добуток швидкості на час.(Шлях). Взяти букву Я.

IV конкурс «Перекладачів» (конкурс капітанів).

Завдання капітану I команди

3 мм = м; (0,003 м)

0,5 т = кг; (500 кг)

1 кг = г; (1000г)

5 км = м; (5000м)

1 год = хв; (60хв)

36 км/год = м/с; (10м/с)

Завдання капітану II команди

100 хв = с; (6000с)

450 г = кг; (0,45кг)

1 дм = м (0,1м)

0,1год = с; (360с)

1 см = м; (0,01м)

72км/год= м/с; (20м/с)

V конкурс «Кмітливих». Максимальна кількість 6 балів.

Гра «Чарівна скринька». Один учень із команди іде до дошки, витягає з скриньки папір, дописує і пояснює формулу. У разі помилки, виправити її може команда.

І команда                                                                     ІІ команда

 

Т =  :* =

*=                                                            S= *• t

N=t•**=

VІ «Складанка».

Вибрати перші букви слів, скласти слово та  показати це слово за допомогою дій команди так, щоб інша команда відгадала це слово.

І командаСлова: Одеса, Днепр, Київ, Нікополь, Горлівка, Нетішин,

индик, иржа (годинник)

ІІ командаСлова: Полтава, Рівне, Суми, Донецьк, Ізяслав, Миколаїв, Трускавець, олень, електрика (спідометр)

VІІ конкурс «Загадкові перегони».

Поки журі підраховує кількість балів, яку набрали команди і визначає переможця, ми проведемо конкурс «Загадкові перегони».

  1. Удень скло розбите, вночі вставлене. (Ополонка).
  2. Падає легке, а впаде не піднімеш. (Дощ).
  3. Вода, а літає. (Туман).
  4. Летить – мовчить, а впаде – кричить. (Сніг).
  5. Сивi кабани все поле залягли. ( Туман ).
  6. Вночi спить на землі, а вранці тікає. (Роса).
  7. Іде с села до села , а з місця кроку не зробить? (Дорога).
  8. Біжить. Біжить. Не оглядається. (Час).

VІІІ конкурс – Мислителів

Підтвердьте або спростуйте твердження. Обґрунтуйте свою відповідь.

  • Фізика не закінчується дверима шкільного кабінету.

Альфред Нобель повиненбув не розповідати світу свій винахід – динаміт.ІХ конкурс – Розумників(робота в парах. Розв’язати задачі)

 

Варіант І1.Автомобіль, що рухався прямолінійно рівномірно, проїхав 18 км за 10 хв. Визначте, з якою швидкістю рухався цей автомобіль. Відповідь виразіть в м/с. (Відповідь : 30 м/с)

2.Потяг рухався на підйомі зі швидкістю 60 км/год, а рівниною зі швидкістю 90км/год. Якою була середня швидкість його руху на всьому шляху, якщо час їзди рівниною вдвічі більший ніж на підйомі? Побудуйте графік залежності шляху від часу.(Відповідь: 80 км/год) 

 

Варіант ІІ 

1.Літак рухається прямолінійно рівномірно зі швидкістю 600 км/год. Стюардеса протягом 30 с робить оголошення для пасажирів. Визначте, яку відстань подолав літак за цей час. . Відповідь виразіть в м. (Відповідь : 5000 м) 

2.Пішохід дві третини часу свого руху йшов зі швидкістю 3км/год, а решта часу зі швидкістю 6 км/год. Якою була середня швидкість його руху на всьому шляху? Побудуйте графік залежності шляху від часу. (Відповідь: 4 км/год) 

 

Підбиття підсумків.Команда переможець отримає право відкрити чарівну торбинку, в якій знаходиться манускрипт та прочитати його.

Книги - морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії  перли виносить.

            Іван Франко