Уроки
Орел Л.П., вчитель КЗО «Микільська на Дніпрі СШ»
Тема уроку: МЕХАНІЧНИЙ РУХ
Мета уроку:
узагальнити i проконтролювати знання i вмiння учнів з теми; показати взаємозв’язок фiзики i математики; формувати в учнів умiння самостiйно робити висновки, розвивати логiчне мислення; виховувати інтерес до вивчення фізики, вміння вільно висловлювати свою думку, почуття взаємодопомоги, поваги до товаришів.
Хід уроку
«Людина боїться тiльки того , чого не знає, знання перемагає всякий страх».
В .Г.Белiнський
Вчитель. Сьогоднi ми проведемо незвичайний урок, а урок-гру. Повторимо та узагальнимо тему «Механiчний рух ». (Клас шляхом жеребкування дiлиться на 2 команди, кожна з яких обирає собі капітана). Команди обрали капiтана. То ж почнемо гру.
І Представлення команд
ІІ конкурс «Ромашка»
Учитель наперед виготовляє паперову ромашку, на зворотній стороні кожної пелюстки записує запитання. Учні по черзі відривають пелюстки, читають запитання і відповідають на них. Правильна вiдповідь оцінюється одним балом. Якщо учень однієї команди не знає відповіді, то відповідає команда і отримує 1 бал. Якщо команда не знає вiдповiдi, то може дати вiдповiдь друга команда i отримати 1 бал.
Запитання І команді
- Що таке механiчний рух? (Змiна з часом положення тiла або частин тіла в просторі вiдносно iнших тiл).
- В яких одиницях вимiрюється час? (секунда, хвилина, година , доба , рiк).
- Що називають періодом обертання? ( Це фізична величина, яка дорівнює часу за який матеріальна точка, що рівномірно рухається по колу, здійснює один оберт).
- Яка рiзниця мiж шляхом i перемiщенням? (Шлях – довжина траєкторiї, а перемiщення – напрямлений відрізок прямої, який сполучає початкове положення тіла з його наступним).
- Кулька за першу секунду проходила 50 см , а за наступні 30 см. Як рухалась кулька? (Нерiвномiрно).
Запитання ІІ команді
- Чому механiчний рух вiдносний? (Вiдносно рiзних систем вiдлiку одне i теж тiло може перебувати в спокою або рухатись).
- Що таке частота обертання? (Це ф.в., що чисельно дорівнює кількості обертів за одиницю часу.)
- Що називається шляхом ? ( Довжина траєкторiї, описаної тiлом за певний промiжок часу).
- Кулька кожної секунди проходить вiдстань 50 см , який це рух? ( Рівномірний ).
- Як визначається швидкiсть? ( За формулою U = S t , або за допомогою спiдометра).
III конкурс «Гордiїв вузол»
Командам треба розгадати закодоване слово, тобто розв’язати «вузол». Максимальна кількість балiв – 6 балів. Час 5 хв. Відповідає один представник команди, зачитує запитання, дає відповідь і вписує в клітинку правильну літеру.
Завдання I командi. Зверху номер завдання, а знизу номер букви, яку треба взяти.
1 2 3 4 5 6
5 1 1 5 3 1
- Чим пояснюється поширення запахів одеколону, бензину?(Дифузією). Взяти 5 букву З.
- Вчений, який відкрив закон всесвітнього тяжіння.(Ньютон). Взяти 1 букву Н.
- Найдрібніша частинка речовини.(Атом ). Взяти 1 букву А.
- Тверде тіло, яе здійснює коливання внаслідок притягання до Землі. (Маятник). Взяти 5 букву Н.
- Прилад, яким вимірюють розміри бруска.( Лінійка ). Взяти 3 букву Н.
- Прізвище українського вченого, пов’язаного з космосом.( Янгель) . Взяти 1 букву Я.
Завдання ІІ командi
1 2 3 4 5 6
2 1 9 9 3 3
- Назва фізичної величини, яка вимірюється в м/с.(Швидкість). Взяти букву В.
- Одна з одиниць вимірювання шляху.(Міліметр). Взяти букву М.
- Лiнiя, по якій рухається тіло.(Траєкторія ). Взяти букву І.
- Напрямлений відрізок прямої, який сполучає початкове положення тіла з його кінцевим.(Переміщення). Взяти букву Н.
- Прилад для вимірювання об’єму рідини.(Мензурка). Взяти букву Н.
- Добуток швидкості на час.(Шлях). Взяти букву Я.
IV конкурс «Перекладачів» (конкурс капітанів).
Завдання капітану I команди
3 мм = м; (0,003 м)
0,5 т = кг; (500 кг)
1 кг = г; (1000г)
5 км = м; (5000м)
1 год = хв; (60хв)
36 км/год = м/с; (10м/с)
Завдання капітану II команди
100 хв = с; (6000с)
450 г = кг; (0,45кг)
1 дм = м (0,1м)
0,1год = с; (360с)
1 см = м; (0,01м)
72км/год= м/с; (20м/с)
V конкурс «Кмітливих». Максимальна кількість 6 балів.
Гра «Чарівна скринька». Один учень із команди іде до дошки, витягає з скриньки папір, дописує і пояснює формулу. У разі помилки, виправити її може команда.
І команда ІІ команда
Т = :* =
*= S= *• t
N=t•**=
VІ «Складанка».
Вибрати перші букви слів, скласти слово та показати це слово за допомогою дій команди так, щоб інша команда відгадала це слово.
І командаСлова: Одеса, Днепр, Київ, Нікополь, Горлівка, Нетішин,
индик, иржа (годинник)
ІІ командаСлова: Полтава, Рівне, Суми, Донецьк, Ізяслав, Миколаїв, Трускавець, олень, електрика (спідометр)
VІІ конкурс «Загадкові перегони».
Поки журі підраховує кількість балів, яку набрали команди і визначає переможця, ми проведемо конкурс «Загадкові перегони».
- Удень скло розбите, вночі вставлене. (Ополонка).
- Падає легке, а впаде не піднімеш. (Дощ).
- Вода, а літає. (Туман).
- Летить – мовчить, а впаде – кричить. (Сніг).
- Сивi кабани все поле залягли. ( Туман ).
- Вночi спить на землі, а вранці тікає. (Роса).
- Іде с села до села , а з місця кроку не зробить? (Дорога).
- Біжить. Біжить. Не оглядається. (Час).
VІІІ конкурс – Мислителів
Підтвердьте або спростуйте твердження. Обґрунтуйте свою відповідь.
- Фізика не закінчується дверима шкільного кабінету.
Альфред Нобель повиненбув не розповідати світу свій винахід – динаміт.ІХ конкурс – Розумників(робота в парах. Розв’язати задачі)
Варіант І1.Автомобіль, що рухався прямолінійно рівномірно, проїхав 18 км за 10 хв. Визначте, з якою швидкістю рухався цей автомобіль. Відповідь виразіть в м/с. (Відповідь : 30 м/с)
2.Потяг рухався на підйомі зі швидкістю 60 км/год, а рівниною зі швидкістю 90км/год. Якою була середня швидкість його руху на всьому шляху, якщо час їзди рівниною вдвічі більший ніж на підйомі? Побудуйте графік залежності шляху від часу.(Відповідь: 80 км/год)
Варіант ІІ
1.Літак рухається прямолінійно рівномірно зі швидкістю 600 км/год. Стюардеса протягом 30 с робить оголошення для пасажирів. Визначте, яку відстань подолав літак за цей час. . Відповідь виразіть в м. (Відповідь : 5000 м)
2.Пішохід дві третини часу свого руху йшов зі швидкістю 3км/год, а решта часу зі швидкістю 6 км/год. Якою була середня швидкість його руху на всьому шляху? Побудуйте графік залежності шляху від часу. (Відповідь: 4 км/год)
Підбиття підсумків.Команда переможець отримає право відкрити чарівну торбинку, в якій знаходиться манускрипт та прочитати його.
Книги - морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
Іван Франко